+421 45 53 14 111
ochrana_2

Krídlatka japonská Syn.: Pohánkovec japonský (Fallopia japonica)

Krídlatka japonská
Syn.: Pohánkovec japonský
Fallopia japonica
Japanese knotweed
 
 
 
Taxon
Fallopia japonica (Houtt.) Ronse Decraene var. japonica syn .: Reynoutria japonica
 
Fallopia sachalinensis (F. Schmidt) Ronse Decraene
Fallopia ×bohemica (Chrtek & Chrtková) J. P. Bailey
Family / Order / Phylum
Polygonaceae / Polygonales / Plantae
 
Stručný popis
 
Krídlatka japonská je trváca, dvojdomá rastlina pôvodom z východnej Ázie, ktorá vytvára na miestach svojho výskytu rozsiahle nepreniknuteľné porasty krovitého vzrastu s výškou viac ako 100 cm. Vyznačuje sa mohutnou priamou dutou lodyhou bežne dorastajúcou do výšky 4 m a vajcovitými, celistvookrajovými listami, na báze spravidla uťatými alebo zaokrúhlenými. Kvety sú biele, drobné,  usporiadané vo zväzkovitých previsnutých paklasoch. Plodom je čierna nažka, ktorá často nedozrie. V Európe sa vyskytuje krídlatka japonská Fallopia japonica var. japonica, krídlatka sachalinská F. sachalinensis, a ich hybrid  krídlatka česká F. ×bohemica.
 
Spôsob šírenia
 
Najčastejšie sa prenáša človekom v pôde kontaminovanej fragmentmi koreňových podzemkov. Rozmnožuje sa rýchlo podzemkami, ale aj ich fragmentami. Už veľmi malé fragmenty podzemkov (7 g  čerstvej váhy) sú schopné dať vznik novej rastline ak je prítomný rastový vrchol.  Hybridná forma má vyšší reprodukčný potenciál ako materské druhy. Semená niektorých klonov sú schopné vyklíčiť aj po 130 rokoch.
 
Výskyt na Slovensku
 
Na Slovensku sa najčastejšie vyskytuje pozdĺž vodných tokov a ciest, na synantropných stanovištiach, v intravilánoch miest a obcí. Pozdĺž tokov sa postupne šíri aj do horských dolín kde kompetične vytláča pôvodné druhy. Vďaka svojmu dekoratívnemu vzhľadu sa pôvodne pestovala ako okrasná rastlina v parkoch, a záhradách skade sa rozšíril na voľné priestranstvá v mestách i obciach. Jedná sa o veľmi agresívny druh, ktorý u nás nemá prirodzených nepriateľov a jeho šírenie je v  podstate nekontrolovateľné. Úvahy o jeho likvidácii sú pesimistické.
 
Pôvodné rozšírenie
 
Rastlina je pôvodom z východnej Ázie . F. japonica prirodzene rastie v Japonsku, Kórey, na Taiwane a v severnej Číne. V domovine sa krídlatka považuje za pioniersky druh osídľujúci svahy vulkánov. Domovom F. sachalinensis je ostrov Sachalin a japonské ostrovy Hokkaido a Honšú kde sa najčastejšie vyskytuje na okrajoch lesov, lavinóznych svahoch, brehoch vodných tokov a pobrežných útesoch. Krídlatka sa rýchlo šíri v narušených biotopoch pričom nemá špecifické nároky na pôdne prostredie ( pH reakcia pôdy v rozmedzí 3-8).
 
Súčasné rozšírenie
 
Krídlatka japonská sa ako invázny druh vyskytuje vo väčšine európskych krajín, Kanade, a USA. Vyskytuje sa tiež v Austrálii a na Novom Zélande. Európsky areál rozšírenia krídlatky sachalinskej je podobný F. japonica, nezasahuje však až tak ďaleko na sever. Krídlatka sachalinská bola tiež zistená v Kanade, USA,  na Novom Zélande a pokladá sa za  naturalizovanú v Japonsku.
 
Trend
 
Zastúpenie všetkých taxónov sa zvyšuje. Hybridná forma sa vďaka vysokej kompetičnej schopnosti  šíri rýchlejšie ako materské druhy a to najmä v strednej Európe
 
Spôsob  introdukcie
 
Fallopia japonica a F. sachalinensis sa dostali do Európy ako okrasné záhradné druhy v 19. storočí, čoskoro sa však rozšírili aj do okolitého prostredia. Vďaka esteticky pôsobiacim kvetom sa pohánkovec japonský stal veľmi obľúbenou rastlinou viktoriánskych záhrad Európy (1847 – zlatá medaila od Society of Agriculture and Horticulture v Utrechte za najzaujímavejšiu rastlinu roka). Hybridná forma bola po prvý raz zaznamenaná v Japonsku až v roku 1997 čo naznačuje jej pôvod mimo oblasti pôvodného rozšírenia materského druhu.
 
Dopady
 
Ekosystémy
Fallopia japonica poškodzuje pôvodné brehové spoločenstvá zhoršovaním ich svetlostných podmienok, zmenami v pôdnych podmienkach a produkciou allelochemikálií. V porovnaní s pôvodnou vegetáciou sa pôdy porastené krídlatkou vyznačujú vyšším obsahom niektorých chemických prvkov (draslík, mangán) , zvýšeným obsahom organickej zložky, vody a živín a znížením pôdnej hustoty.
Zdravie a spoločnosť
Neznámy
Ekonomika
Mohutný  rast podzemkov a výhonkov môže narušiť základy budov, múry, chodníky, odvodňovacie systémy a prispieť k zvýšeniu rizika záplav (obmedzený prietok, poškodenie protipovodňových zábran). Krídlatka je vyhľadávaná medonosná rastlina. V Ázii a Severnej Amerike sa mladé výhonky tejto rastliny bežne konzumujú. Krídlatka japonská je bohatým zdrojom polyfenolu resveratrol, ktorý má pozitívne protirakovinové účinky, a patrí k druhom často využívaným v tradičnej čínskej medicíne.
 
Manažment
 
Resveratrol chráni ľudský organizmus pred predčasným starnutím. Dokáže totiž účinne bojovať s voľnými radikálmi, ktoré vychytáva z organizmu. Znižuje tzv. zlý cholesterol a chráni cievy pred tvorbou tukových usadenín, takže slúži ako prevencia pred infarktom, aterosklerózou či mŕtvicou. Chráni aj pred rakovinou, má výrazné protinádorové účinky – spomaľuje rast nádorových buniek a aktivizuje schopnosť regenerácie zdravých buniek. Vedci čoraz častejšie hovoria aj o predĺžení života. Resveratrol je totiž schopný aktivovať gén SRT-1, ktorý za určitých podmienok produkuje sirtuín, látku s omladzujúcim účinkom. Bohatým zdrojom resveratrolu je hrozno, najmä šupka a červené víno. V lekárňach sa dajú  kúpiť výživové doplnky vo forme kapsúl, ktoré obsahujú účinnú látku trans-resveratrol.
 
Prevencia
Zabrániť prenosu úlomkov rastliny do prírodného prostredia.
Mechanické opatrenia
Narušenie pôdneho povrchu v kombinácii s postrekom glyfosfátom sa v súčasnosti javí ako najúčinnejšia forma kontroly šírenia. Metóda má najlepšie výsledky u Fallopia sachalinensis, hybridná forma je voči opatreniu najviac odolná.
Chemické opatrenia
Biologické opatrenia
V Japonsku sú populácie F. japonica regulované listožravým druhom chrobákov Gallerucida nigromaculata. Uvažuje sa s využitím tohto druhu na biologickú kontrolu inváznych populácií vo Veľkej Británii a USA.
 
Zhrnutie
 
Krídlatka japonská sa pokladá za jednu z najvýznamnejších inváznych burín vo Veľkej Británii, Európe a Severnej Amerike. Druh je schopný rásť rýchlosťou 1 meter za mesiac a prerásť asfalt, betón a kanalizačné potrubia. Vďaka kompetičným výhodám a schopnosti rýchlo sa šíriť na rozsiahle územia často značne potláča vývoj pôvodných spoločenstiev. Predstavuje hrozbu pre lokality vybrané pre konanie olympijských hier v roku 2012 v Londýne. Súčasné metódy boja založené prevažne na využívaní chemických látok považujú mnohí odborníci z dlhodobého hľadiska za neudržateľné. Vedomé rozširovanie druhu do prírodného prostredia sa v súčasnosti považuje za nelegálne.
 
Zdroj