ForestPortal » Les pre verejnosť » Turistika » Lesnícky skanzen Vydrovo
+421 45 53 14 111
hiking

Lesnícky skanzen Vydrovo

Lesnícky skanzen vo Vydrovskej doline (približne 1 km od Čierneho Balogu) vznikol v roku 2002 z iniciatívy Lesov SR, š.p. Banská Bystrica (OZ Čierny Balog) s cieľom priblížiť verejnosti prácu lesníkov a lesných robotníkov od minulosti až po súčasnosť. Na výmere 140 ha, z ktorých 116 ha zaberá les, sa v  skanzene nachádza vyše 70 tematických zastávok s informačnými tabuľami približujúcimi jednotlivé aspekty práce lesníkov, činnosti v lese, lesnícke stavby, pamiatky ale aj priekopníkov plánovitého hospodárenia v lesoch. V areáli skanzenu si návštevníci tiež môžu prezrieť ekogalériu, symbolický lesnícky cintorín, muzeálnu expozíciu v pôvodnej starej horárni, infocentrum, didaktický prístrešok alebo mapu lesnatosti Slovenska. K najvyhľadávanejším atrakciám patria ohrada so živými diviakmi, ukážky historických a súčasných technológií manipulácie a prepravy dreva, lesné šmyky a rizne, lanovky využívané na približovanie dreva v horských lesoch, medvedí brloh, pálenie dreveného uhlia a mnohé iné. Areál múzea v prírode je každoročne dopĺňaný o nové lesnícke exponáty a diela medzinárodnej skupiny umelcov Ekoart. Budovanie skanzenu nie je ukončené a každý rok pribúdajú nové zastávky resp. exponáty. 
 
Od otvorenia skanzenu si jeho expozíciu prehliadlo viac ako 100. 000 návštevníkov z vyše 60 krajín sveta. Okrem hostí z Európy už toto unikátne múzeum v prírode navštívili aj hostia z Kanady, USA, Japonska, Mexika či Juhoafrickej republiky.
 
 Lesnícky skanzen Vydrovo je umiestnený v nenáročnom upravenom teréne, ktorý je vhodný aj pre rodiny s menšími deťmi a staršiu generáciu. Časť skanzenu je dobre prístupná aj pre návštevníkov s obmedzenou pohyblivosťou (asfaltová cesta) a rodiny s detskými kočíkmi. Podrobná prehliadka lesníckeho skanzenu pri jeho dnešnej rozsiahlosti zaberie takmer celý deň. Je preto dobré pri plánovaní vašej návštevy s tým počítať. V opačnom prípade si môžete vybrať niektorú z kratších trás, ktoré sú uvedené na informačnom paneli pri vstupe do skanzenu (pokladni). Vhodná je pevnejšia športová obuv príp. oblečenie do dažďa. V areáli skanzenu je možné sa občerstviť.
 
Prístup: Autom, autobusom, pešo. Atraktívny je prístup Čiernohronskou lesnou železničkou, ktorá vedie z Hronca alebo z Čierneho Balogu priamo na  zastávku Vydrovo – Skanzen. Lístky na Čiernohronskú železničku si môžete vopred objednať aj prostredníctvom internetu na www.chz.sk
 
Návštevná sezóna
Skanzen je pre verejnosť otvorený od 1. mája do 30. septembra.
Otváracie hodiny:
Máj a september:   9.00 – 15.00, múzeum (horáreň): 10.00 – 15.00
Jún – august:           9.00 – 18.00, múzeum 9.30 – 17.30
 
Vstupné
Organizované skupiny žiakov a študentov: 0,70 € 
Dospelí:  1,00 €
Zadarmo: deti do 6 rokov, dôchodcovia, zdravotne postihnutí, pedagogický dozor ZŠ.
 
Lesnícky skanzen Vydrovo
Lesy SR – Odštepný závod Čierny Balog
Hlavná 245
976 52 Čierny Balog

Telefón: +421 918 333401
e-mail: boris.pekarovic@lesy.sk