ForestPortal » Poradenstvo a vzdelávenie » Podpora LH » Fondy EÚ » Podpora z iných zdrojov » Programy cezhraničnej spolupráce
Programy cezhraničnej spolupráce
- Sú doplnkom hlavných európskych programov a výsledkom spoločného úsilia všetkých zúčastnených krajín s cieľom umožniť financovanie aktivít, ktoré povedú k intenzívnejšej spolupráci medzi regiónmi so spoločnou medzištátnou hranicu.
- Vytvárajú priestor pre investície na zlepšenie technického stavu prírodných a kultúrnych pamiatok, zlepšenie prístupu k prírodným a kultúrnym pamiatkam napr. označenie, zvýšenie ochrany a starostlivosti o ohrozené druhy zvierat. Realizujú sa v nich investície na rozvoj vybraných prvkov zelenej infraštruktúry.
- Vlastníci a obhospodarovatelia lesov v prepojených cezhraničných regiónoch sa v rámci programov cezhraničnej spolupráce môžu uchádzať o projekty zamerané na obnovu, zachovanie a ochranu biodiverzity (napr. obnova poškodených lesov v prihraničných regiónoch); zvyšovanie atraktivity území (napr. obnova historických pamiatok); rozvoj turistiky a cykloturistiky (napr. výstavba a rekonštrukcia cyklotrás); zvýšenie environmentálneho povedomia obyvateľov (napr. lesné učebne) a celoživotné vzdelávanie, prípadne výmena skúseností alebo spoločné akcie (napr. dni Sv. Huberta).
- Nevyhnutnou podmienkou z pohľadu obhospodarovateľa lesa, ktorý sa chce uchádzať o finančné prostriedky z programov cezhraničnej spolupráce je mať alebo získať cezhraničného partnera. Projekty musia byť pripravované a spoločne realizované minimálne s jedným cezhraničným partnerom z príslušného oprávneného územia. Oprávnené územie definuje zvlášť každý program cezhraničnej spolupráce.
Oprávnené územia v rámci jednotlivých programov cezhraničnej spolupráce:
Program cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
Slovenská republika: Trnavský samosprávny kraj, Trenčiansky samosprávny kraj a Žilinský samosprávny kraj
Česká republika: Juhomoravský kraj, Zlínsky kraj a Moravskosliezsky kraj
Program spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko
Poľsko (okres): pszczynský, cieszynský, bielský, mesto Bielsko-Biała, żywiecký, olkuský, chrzanowský, osvienčimský, wadowický, suský, myślenický, tatranský, nowotarský, limanowský, nowosądecký, mesto Nowy Sącz, gorlický, bieszczadzký , leský, sanocký, brzozowský, krosnianský, mesto Krosno, jasielský, rzeszowský, mesto Rzeszów, przeworský, przemyský, mesto Przemyśl, jarosławský, lubaczowský.
Slovensko (okres): Čadca, Kysucké Nové Mesto, Bytča, Žilina, Martin, Turčianske Teplice, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Spišská Nová Ves, Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Levoča, Sabinov, Bardejov, Svidník, Prešov, Vranov nad Topľou, Stropkov, Medzilaborce, Humenné, Snina
Program cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko
Slovenská republika: Bratislavský kraj, Trnavský kraj, Nitriansky kraj, Banskobystrický kraj, Košický kraj
Maďarsko: župa Győr-Moson-Sopron, župa Komárom-Esztergom, župa Hlavné mesto Budapest, župa Pest, župa Nógrád, župa Heves, župa Borsod-Abaúj-Zemplén, župa Szabolcs-Szatmár-Bereg
Program spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
Slovenská republika: Bratislavský kraj a Trnavský samosprávny kraj
Rakúska republika: Viedeň, Dolné Rakúsko a Burgenland (severný a stredný)
Program ENI Cezhraničná spolupráca Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina
Maďarsko: župa Szabolcs-Szatmár-Bereg a župa Borsod-Abaúj-Zemplén
Slovensko: Košický kraj a Prešovský kraj
Rumunsko: župa Maramureş, župa Satu-Mare a župa Suceava
Ukrajina: Zakarpatska oblasť, Ivano–Frankivska oblasť a Chernivetska
Bližšie informácie k jednotlivým programom cezhraničnej spolupráce nájdete na týchto odkazoch:
- Program spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika
- Program spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko
- Program spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko
- Program spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko
- Program ENI Cezhraničná spolupráca Maďarsko – Slovensko – Rumunsko – Ukrajina